MARTENZ

Tajemství pálenky spočívá v nadšení a obětavosti
při ručním a čistě řemeslném zpracování v průběhu celé výroby.  Omezená produkce umožňuje mít každý krok od přípravy surovin až po samotnou destilaci plně pod kontrolou.​ Vždy budou vyrábět jen malé kolekce pálenek z atraktivních surovin.

PŘÍBĚH MARTENZ

K tradičním ověřeným postupům výroby pálenek, které jsem získal od svého dědy a otce jsem postupně přidával nejnovější poznatky a technologie, říká Zdeněk Jurášek.

Vždy mě lákalo dělat věci jinak a nově, i když je to většinou těžší. Proto jsem se rozhodl udělat pálenku z ne úplně tradičního ovoce - sladkých malin.
A proč název značky MARTENZ?  ....protože někdy dříve vesnice, kde sídlí firma, nesla právě toto jméno. 

MARTENZ MALINOVICE GOLD VIP 45%

K výrobě destilátu používají pouze zcela dozrálé maliny různých odrůd. Pro každou kolekci vybírají krásně voňavé a chuťově aromatický odrůdy. Každá láhev je vyrobena přibližně z 6 kg malin.

Pro kvašení malin využíváme sudy, které jsou umístěny v prostorách s regulovanou teplotou. Kvašení probíhá přes kvasnou zátku. To umožňuje dosáhnout nejvyšší kvality prokvašení.

Destilace probíhá v malém rodinném lihovaru Poněšice v jižních Čechách. Pomalý proces dvojité destilace zachová maximum aromatických látek a jemnost destilátu.

Při destilaci dochází při dané teplotě k oddělení destilátu (pálenky) od zbývajících složek kvasu. My destilujeme dvakrát. Často u pálenek můžete číst 3x destilováno - to však není žádný kvalitativní ukazatel spíše naopak.

Výsledkem je jednoduše čistý malinový destilát, se kterým, když se přiblížíte a chcete přivonět, tak je to jako když přicházíte ke zralým malinovníkům a cítíte tu ovocnou vůni. Když přiložíte na jazyk, cítíte jemný destilát plné malinové chuti a když polknete, tak výtečná chuť se Vám rozvine v celém těle. Lihovitost 45% přidává malinko na říznosti, což je příjemné pro ty, kteří mají radši větší sílu 🙂

 

MARTENZ MALINOVICE BLACK GOLD VIP 45%

Malinovice Black Silver od Martenz je asi jediná vydestilovaná černá malina na světě. Je to takový náš černý klenot 🙂 Více jak 2 roky trvalo mástedestilatérovi Zdeňku Juráškovi vydestilovat první vzorek pálenky z černých malin - ten je  nadchnul. Byl skutečně zcela jiný. Destilát se nedal k žádnému ovoci přirovnat. Je to krásná vůně i chuť "tajemného" ovoce. My jsme se na ní těšili jak .... malí kluci na sladkost. Její aróma a ani chuť jsme nedokázali přirovnat ke klasické malinovici ani jinému ovoci a to i když beru v potaz že se jedná o kvasnou malinovici, které má výrazné chutě. Možná když se zamyslím, tak je z ní cítit velmi silná ovocitost možná až exotika. 

Stříbrná Medaile pro Martenz
z prestižní soutěže IWSC Londýn 2020

Pro Malinovici GOLD VIP

IWSC 2020 je největší a nejvlivnější soutěž destilátů na světě.
Je každoročně pořádána v Londýně a má již 50ti letou tradici. Jsme jediný výrobce z Česka, který získal stříbrnou medaili v kategorii ovocných pálenek.

Hodnocení poroty

"...Fruity and forward nose. Raspberry dominant. Expressive and intense palate. Delicate and focussed. Good depth of flavor and long finish."