O lihovarech a destilérkách
Rádi se s Vámi podělíme, kde všude se vyrábí námi prodávané skvosty a jaký příběh se za nimi skrývá. Je na Vás, zda oblast navštívíte nebo si načtete něco o ní na internetu. Nám se tady bohužel všechny informace nevejdou, tak alepoň něco 🙂
NAVRÁTILOVA PÁLENICA
100 let je to už dne a pálilo se před válkou i během ní. Vše fungovalo až do roku 1948, tehdy nám byla naše pálenice znárodněna a byla přiřazena pod národní podnik Sloko Uherské Hradiště (Slovácké konzervárny a lihovary). Velké pozemky nám byly vykoupeny za směšných podmínek a hlavně proti naší vůli. Můj děda Raimund Navrátil s tímto nesouhlasil - říká ze 4. generace Radek Navrátil.
V pálenici se drží tradičních postupů, tak, jak jejich pradědové a dědové. Slivovici vyrábí dvojitou destilací. Touto pomalou a precizní destilací vzniká kvalitní slivovice. Pod oběma kotli se topí dřevem.
BOHEMIAN GIN a ABSINTH
V hlavách u sklenky dobrého ginu se Filipovi Větrovskému a Martinovi Žufánkovi vnukla myšlenka dotáhnout český gin k dokonalosti. Ta dokonalost je v jeho surovinách, protože je známe, že gin je o maceraci bobulích jalovce a různých botanicals, které zpravidla vychází z citrusů, kardomonu a jiných exotických surovin. A proč nepoužit bylinky, které rostou jenom v Čechách a na Moravě ? Proto Bohemian gin je založen pouze na českých botanicals a jednotlivé ročníky se liší právě extra bylinkou, jako byl vlčí mák a nebo kopřiva.
BOHEMICA - s úctou k řemeslu
Ambasadorem toho nejlepšího, co se v Čechách a na Moravě urodilo, je značka likérů a destilátů BOHEMICA. BOHEMICA není o umění jednoho likérníka, ale o umění těch nejlepších mistrů v naší republice. Prvním likérem je višňovka, protože jsme ochutnali mnoho višňových likérů, ale tento je rozhodně nejlepší. Pochází z podhůří Krkonoš a naším závazkem je dále pokračovat v dalších likérech a destilátech. Nechte se překvapit co bude další.
RUDOLF JELÍNEK
Odkazem Rudolfa Jelínka z Vizovic byly vždy ovocné pálenky, ve kterých je největší producent na světě. Rozmach společnosti nastal po převzetí řízení Pavlem Dvořáčkem a jeho teamem, kdy část výroby zásadně zvětšil postavením nového závodu v Chile. Chile je specifické pro své klimatické podmínky, a proto dnes veškeré hruškovice pocházejí právě z z této země. Ovšem nenechte se zmílit, že by to byl směr celé společnosti, naopak ve Vizovicích se kromě pálenek rozjela výroba skvělé české whisky GoldCock a zkouší uspět i v kategorii ginu. Jejich vrcholnou řadou ve slivovicích je právě Vizovická slivovice z vlastních sadů, Kostlánská třešnovice či Starovická meruňkovice.
MARTENZ
Jeho jméno je Zdeněk Jurášek a pochází z východní Moravy, kde jeho děda ve vesnici Martenice (dříve Martenz) kdysi pálil skvělou malinovici. Až nová doba a možnosti dovolily Zdeňkovi se vrátit vzpomínkami do dětství a dědečkův sen realizovat - vyrábět a dodávat malinovici do nejlepších restaurací v ČR. Zvláštností pálenky je, že se kvasí na Moravě ve Zlíně, ale destilace probíhá v Poněšickém lihovárku v jižních Čechách. I přesto si Zdeněk destilaci řídí stále sám.
Palírna Radlík
Krásný je to příběh Zdeňka a Kamila. Kamil Kutina na začátku nultých let nastoupil do ovocného lihovaru jako běžný zaměstnanec a práce ho tak bavila, že začal objevovat kouzla destilování, vlastností ovoce až se z něj stal nejenom másterdestilatér, ale jeden z nejlepších palírníků v Čechách. To vše dokázal i díky Zdeňkovi Musilovi, který lihovar nejen spoluvlastní, ale dokáže mu udávat směr a pomáhat se zdroji na perfektní vybavení pro nejlepší kvašení a pálení ovoce. Výsledkem jsou každoroční ocenění zejména pro jejich vínovici a jablkovici.
Palírna Skanzen Modrá
Na dohled od poutního Velehradu se nachází skvělé místo Skanzen Modrá. Nejedná se jenom o řemeslný lihovárek, ale i o místo pro rodinnou zábavu či skvělé pobyty. Místní palírna vyrostla jako nová a dovede destilovat skvělé ovoce; pravděpodobně nejlepší je jejich meruňkovice, plná vůně, sladkosti i svěžesti meruněk z Moravy. V samotné palírně naleznete dva exklusivně umístěné měděné kotle od českého výrobce Janči, který se svou kvalitou řadí ke světové špičce. Garantujeme, že i po lehkém ochutnání budete příjemně překvapeni.
Palírna Agnes Zelená Bohdaneč
Palírna byla založena roku 2001, kdy navázala na dlouholetou lokální tradici. Původně vznikla jako pěstitelská, ale postupně se k ní přidal i lihovar a nyní se zde můžeme setkat také s kraví farmou či chovem včel - jedná se o jedno z největších včelařství v republice. V malebném domečku najdete také obchod s lokálními produkty a pokud zde přibrzdíte, můžete si dát v obchůdku něco na zub či něco ostřejšího a přespat na hotelu. Pokud byste spíše chtěli na procházku, můžete zavítat do 16,5 hektaru sadů, které společnost vlastní. Pod značkou Agnes můžete najít celou řadu ovocných pálenek či produktů s medem. Jako velmi povedenou shledáváme zdejší zajímavost, hruškovici muškatelka. Muškatelka je poměrně vzácná odrůda, která plodí menší, šťavnaté, kořenité avšak skvěle chutné a aromatické plody, což se propíše i do pálenky.
Lihovar Sudlička
Pod názvem Sudlička lze najít řadu jak likérů, tak i pálenek. Samotná značka vlastní dva výrobní závody a to konkrétně Ovocný lihovar Sudlička, jenž sídlí ve stejnojmenné obci Sudličkova Lhota a závod druhý, který je od prvního vzdálený necelých 50 kilometrů, se nazývá lihovar Sudlička v Hrobicích u Pardubic.
Celý příběh se začíná psát na starobylém zemědělském stavení, které bylo dříve tvrz střežící rušnou obchodní cestu na hrad Potštejn. Matěj Sudlička mu vdechl život a za jeho panování zde proběhla první destilace ovoce. V roce 1918 kupuje usedlost rodina Čižmářova a v roce 1998 zde Igor Čižmář obnovil destilaci ovoce především pro pěstitelské pálení. V roce 2006 kupuje Igor Čižmář lihovar v Hrobicích, obnovuje zde výrobu ovocných destilátů a likérů a navazuje tak na mnohaletou tradici.
V obou těchto závodech můžeme najít také pěstitelské pálení, kterému se věnují po skončení výkupu ovoce od pěstitelů, trvající zhruba od srpna do října.
Frederic Kafka Distillery
Už roku 1870 založil Bedřich Kafka společnost, která se specializovala na výrobu likérů a destilátů a dnes by tomu bylo již více než 150 let kdy Bedřich Kafka povznesl výrobu likérů a destilátů na světovou úroveň. Na jeho umění a odkaz dnes navazuje Tomáš Vích s původními receptůrami.
Samotná palírna se nacházela v Pražské ulici 30 v Příbrami, kde dodnes naleznete původní znak společnosti. Destiláty a likéry se vyráběly parní destilací, čímž kvalitou předčily většinu výrobků tehdejší doby v celé Evropě. Díky skvělé kvalitě se z Bedřicha stává c. k. dvorní dodavatel a své likéry a destiláty vyváží do mnoha zemí celého světa. První světová válka Morellu nezastavila a v období první republiky společnost dále rozkvétala a expandovala do dalších zemí. Smutným koncem byla až druhá světová válka a následné převzetí společnosti komunisty.
Ullersdorf likérka
Jesenická likérka a destilerie Ullersdorf navazuje na tradici již zaniklých výrobců ovocných destilátů a likérů Josefa Schreibera z Vikýřovic, Josefa Justa ze Šumperku a Siegfrieda Gesslera z Krnova. Celý provoz je umístěn v prostorách tzv. Maršíkovského mlýna u Velkých Losin - jedná se o jeden z nejstarších mlýnů v Podesní a první zmínky o něm se vážou k roku 1584. Mlýn ztratil svoji původní funkci v 80. letech 20. století a jeho provoz nebyl obnoven. V roce 2004 zde bylo započato zpracování ovoce pěstitelským pálením a výrobou ovocných destilátů a o osm let později také výroba bylinných likérů.
Zámecká palírna Blatná
V samé blízkosti blatenského zámku postavil baron František Hildprandt roku 1812 cukrovar, jenž byl v roce 1885 přestavěn na lihovar. Od té doby se traduje výroba nejen lihu, ale i konečných výrobků, především ovocných destilátů. Po druhé světové válce byl lihovar začleněn do Západočeských lihovarů a v rámci restituce přešel zpět do vlastnictví rodiny Hildprandtů. Snahou majitelů je navázat na rodinné tradice a podle rodinných receptů vyrábět vysoce kvalitní destiláty.
Svachova destilérka
V jihočeské vesnici pálí tradiční ovocné destiláty, které se opírají o zkušenosti z Moravy. Místní specialitou je whisky OLD WELL, kdy pro znalosti a poznatky k perfektní výrobě jezdili do Skotska. Rmut si připravují podle přesné receptury v pivovaru a technologicky zachovávají skotskou cestu výroby - dvoukolový systém pálení. Sudy pro zrání whisky jsou originální od Jack Daniels z Tennessee, sherry a portského vína. Ve sklepě, jenž zůstal zachován z přelomu 18. a 19. století, whisky zraje za úžasné přirozené vlhkosti díky propojení se starou studnou. Vypálena byla také exkluzivní edice z extrémně nakuřovaného sladu přímo ze Skotska.
BARTIDA
Bartida vznikla jako nová společnost na začátku tohoto tisíciletí dvěma zakladateli Petrem Dzurcem a Mirkem Zoulem. Oba si odnesli zkušenosti z tehdy mezinárodní společnosti Allied Domecq, kterou koupila společnost Pernord Ricard (Becherovka). Dzurec a Zoul začali nejdříve tím, že přiváželi nové značky alkoholu do ČR a kromě toho obnovili v prémiové kvalitě tradiční české likéry pod značkou BARTIDA. Jejich pepermintka nebo čert se stali legendami v lepší české gastronomii. V roce 2019 byla společnost odprodána největšímu hráči na poli lihovin v ČR STOCK Plzeň-Božkov. Do této doby likéry vyráběl pan Metelka, ale v roce 2022 se výroba pomalu začala přesouvat do Božkova.